Bilindiği gibi baskı yayları, sıkıştırma (baskı) yoluyla enerji depolama, yük (kuvvet) sağlama veya basınca yönelik kuvvetlere karşı koyma amacı ile kullanılır. Basma yaylarda, ortalama yay çapının tel çapına oranı olan yay indeksinin 5 ile 11 arasında olması tercih edilir. Bizim imalatını yaptığımız baskı yaylarının pek çoğu yaylık çelik telden uçları kapalı olarak sarılmış yaylardır. Bazı baskı yayları baskı yaptıkları yüzeylere dik oturması amacıyla taşlanırlar. Taşlama işlemi de firmamız bünyesinde gerçekleştirilir.

Baskı yayları (ing. compression springs – coil spring) sıkıştırma veya itiş yoluyla enerji depolama, basınç ile ilgili kuvvetlere mukavemet gösterme ve kuvvet sağlama gibi özellikler için kullanılır.

Baskı yayları metal veya metal alaşımdan imal edilirler. Üzerine yüklenen yükün etkisi yönünde esneyerek bu etkiyi karşılar ve üzerindeki yük kalktığında tekrar ilk durumlarını alırlar. Bu nedenle iyi bir baskı yayı – basma yayı – itici yay yeterli derecede deformasyona uğrayabilmeli ve herhangi bir boyutsal değişime uğramadan denge haline dönebilmelidir.